top of page

SAVUNMA SANAYİİ EKOSİSTEMİ

 

Savunma sanayii sektörü, 80.000’e yaklaşan çalışanı ve yıllık 9 milyar dolara yaklaşan satış hacmi ile varoluşsal amacı Türkiye Cumhuriyeti devletinin bekası olan bir sektördür.

Devlet ve organlarının ana müşteri konumunda olduğu sektörde, endüstriyi temsil eden firma ve kuruluşların faaliyetleri de devlet mevzuatı ile belirlenmiş kontrol ve izinlere tabidir. Sektörde faaliyet gösteren firma ve kuruluşların geliştirdiği teknoloji ve ürünleri kullananlar Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçleridir.

Devlet Teşkilatı

 

Türk Savunma Sanayii ekosistemi içinde devlet teşkilatının ana bileşenleri şunlardır:

 

T.C. Cumhurbaşkanlığı

1. Savunma Sanayii Başkanlığı

2. Milli Savunma Bakanlığı

2.1 Genelkurmay Başkanlığı

2.2 Kara Kuvvetleri Komutanlığı

2.3 Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

2.4 Hava Kuvvetleri Komutanlığı

3. İçişleri Bakanlığı

3.1 Jandarma Genel Komutanlığı

3.2 Sahil Güvenlik Komutanlığı

3.3 Emniyet Genel Müdürlüğü

4. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

4.1 Tübitak

5. Milli İstihbarat Başkanlığı

Özet olarak sunulmuş olan devlet teşkilatı ana bileşenleri ile ilişkili diğer alt bileşenler için “kaysis.gov.tr” web sitesine bakabilirsiniz.

Savunma Sanayiinde çalıştığınız süre içinde MSB.lığına bağlı  Teknik Hizmetler Dairesi Başkanlığı, ASFAT, MKE gibi kurum ve kuruluşlarla, diğer bakanlık ve kamu genel müdürlükleriyle, TÜRKSAT gibi özel statüdeki kuruluşlarla, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Uzay Ajansı Başkanlığı ile de paydaş olabilecek, Tübitak’ın SAGE, BİLGEM, SAVTAK gibi enstitüleri ile projelerde birlikte çalışabileceksiniz. Dolayısıyla, yukarıda verilen şemanın ana bileşenler olduğu ve giriş seviyesinde özet olarak sunulduğu; ekosistemin daha büyük olduğu unutulmamalıdır.

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK)

Her sektörde olduğu gibi, kendi terminolojisi ve kısaltmaları olan savunma sektöründe, “SSİK toplantısı” veya “SSİK kararları” gibi ifadeler sıklıkla kulağınıza gelecektir. Bu sebeple, yukarıdaki devlet teşkilatı şemasında gösterilmemiş olsa da, savunma sanayii sektörünün en üst düzey ve etkin olan komitesi, yani SSİK’ten bahsetmeden geçemeyiz. 

 

SSİK, 15 Temmuz 2018 tarihli 30479 sayılı resmi gazetede yayınlanmış olan 7 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde belirlendiği şekilde, Cumhurbaşkanı başkanlığında;

 • Cumhurbaşkanının görevlendirdiği bir Cumhurbaşkanı yardımcısı,

 • Hazine ve Maliye Bakanı,

 • İçişleri Bakanı,

 • Milli Savunma Bakanı,

 • Genelkurmay Başkanı

 • Savunma Sanayii Başkanından

oluşur.

 

SSİK, üst düzey kararlar alır, genel strateji ve ilkeleri belirler, modern silah, araç ve gereçlerin üretimi, yurt içinden veya gereği halinde yurt dışından tedariki hususunda projelere karar ve onay verir.

Bu sebeple SSİK, savunma sanayii projeleri için stratejik ve taktik seviyede etkin ve önemlidir. 

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)

Normal şartlar altında, savunma sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin en sık temas kurduğu ve birlikte çalıştığı devlet kurumu SSB’dir.

SSB, SSİK toplantılarında alınan kararları uygulayan, projelerin yürütüldüğü kurumdur; proje sözleşmelerini yapar, yürütür ve neticelendirir. Şirketlerin savunma sanayiine açılan devlet tarafındaki ana kapısıdır. 

SSB 1985 yılında kurulmuş, 1989 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı olarak yeniden yapılandırılmış, 2017 yılında Cumhurbaşkanı’na bağlanmış ve 2018 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı (www.ssb.gov.tr) adını almıştır. 

Sektörde uzun yıllardır çalışanlar bazen ağız alışkanlığı ile 2017 öncesi müsteşarlık döneminden kalma ismini [SSM (Savunma Sanayii Müsteşarlığı)] kullanmaktadır. 

12 Nisan 2014 tarihinde kurumun başına atanmış olan Prof. Dr. İsmail Demir, başkanlık görevine devam etmektedir.

 

SSB, 5 Başkan Yardımcısı, 18 Daire Başkanı, 7 Grup Başkanı ve yaklaşık 1000 kişilik personel mevcudu ile yüzlerce savunma sanayii projesine liderlik etmektedir.

SSB, kanun ile belirlenmiş tüzel kişiliği ve özel bütçesi olan bir kurumdur.

 

Aşağıda belirtilen kuruluş/şirketlerde hissesi vardır:

 • Sabiha Gökçen Havalimanının işletmeciliğini yapan Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. (HEAŞ)’nin %96,44 hissesi,

 • İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı yakınında yer alan Teknopark İstanbul’un %45 hissesi, (Ayrıca, HEAŞ da %13 oranında hisseye sahiptir.)

 • TUSAŞ’ın (TAI) %45,45 hissesi,

 • STM A.Ş.’nin de %34 hissesi,

 • ASELSAN’ın Kazakistan’daki iştiraklerinden biri olan Kazakhstan ASELSAN Engineering (KAE) Limited Sirketi’nin de %1 hissesi,

 • Kırıkkale Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin %10 hissesi,

 • Savunma Sanayi Teknolojileri A.Ş. (SSTEK)’nin %100 hissesi,

 • YİTAL Mikroelektronik San. ve Tic. A.Ş.’nin %20’si hissesi,

 • TRTEST Test ve Değerlendirme A.Ş.’nin  %15 hissesi.

Şirketler

 

Öncelikle büyük resimden başlayalım. Aşağıda göreceğiniz şekilde, bir çok şirketin diğerinde hissesi vardır.

 

Bakalım hangi şirketin diğer bir şirkette ne kadar hissesi var?

1) SSB'nin TUSAŞ, STM, TR Test, Yital, SSTEK, HEAŞ, Teknopark İstanbul, Kırıkkale Üniversitesi Teknopark ve KAE’de hissesi vardır.

2) Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı (TSKGV)'nın Aselsan, Tusaş (TAI), Havelsan, İşbir Elektrik, Aspilsan, TTS TürkTıpSan’da hissesi vardır.

3) ASELSAN'ın Bites, Mikroelektronik, Aselsan Konya Silah Sistemleri, Tüyar Mikroelektronik, Aselsan Hassas Optik, Ehsim, TR Eğitim ve Teknoloji, AselsanNet, Aselsan Bilkent Mikro Nano, Teknohab, Ulak, Roketsan, Aspilsan’da hissesi vardır.

4) TUSAŞ'ın TEİ, Cabin Interior, TR Mekatronik, C2Tech, Teknohab, TRD Mikroelektronik, TR Eğitim Teknoloji, TAAC Havacılık Teknolojileri, GSATCOM, TASECS, TR Airworthiness, TR Motor’da hissesi vardır.

5) HAVELSAN'ın Havelsan Teknoloji Radar (HTR), Quantum3D, Biyoteksan, Teknohab, STM, Ulak, Roketsan, Ehsim, Cornea’da 

hissesi vardır.

Bunlara ilave olarak, SSB’nin %100 hissedarı olduğu (yani sahibi olduğu) SSTEK firmasının, Milsoft, Ulak, Milmast, Deltav, TR Motor, TR Bor, TRD Mikroelektronik, DataBoss, GGTek, Ehsim, Teknohab, ImPro, Tranten, BARQ şirketlerinde hissesi vardır.

Roketsan'da kimlerin hissesi var?

 

TSKGV, MKE, ASELSAN, VakıfBank, Havelsan, STM ve İşbir Elektrik’in Roketsan’da hisseleri vardır.

 

STM’de durum nasıl?

 

SSB, Savronik ve Havelsan’ın STM’de hisseleri vardır.

Sektörde yüzlerce şirket vardır. Yukarıda adı geçenlere ilave olarak alfabetik sırayla az bir kısmına bakalım:

Anova, Ares, Argela, Asisguard, Ayesaş, Baykar, BMC, Coşkunöz, Dearsan, ElektroLand, Femsan, FNSS, ICTerra, Kale, Karel, Katmerciler, Koç Savunma, Master Defence, MEGE Teknik, Meteksan, Nero, Nurol, Ones, Otokar, Otonom Teknoloji, Pavotek, Sarsılmaz, SDT, Sedef, Simsoft, Transvaro, TTAF, Tualcom, Yaltes, YDS, Yonca-Onuk… 

Türkiye'de savunma sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin bir kısmı Türk sermayesi ile, diğer bir kısmı ise Türk ve yabancı ortak sermaye ile kurulmuştur. Bunlara ilave olarak tamamen tamamen yabancı sermaye ile kurulmuş ve Türkiye'de faaliyet gösteren şirketler de vardır.

 

1980’lerde Türkiye’ye yabancı sermaye girişinin artması ile, savunma sanayiinde muhtelif Türk-yabancı şirket ortaklıkları ortaya çıkmıştır.

TAI, 1984, TEI, 1985, MİKES 1987, FNSS 1988, Marconi Komünikasyon 1988, Thomson-Tekfen Radar 1990, Alp Havacılık 1998 yılında, Türk-Yabancı sermaye ortaklıklarıyla kurulmuştur.

TAI, 1984 yılında 25 yıllığına kurulmuş bir Türk-Amerikan şirketi olması sebebiyle, belirlenmiş süre sonunda, Thomson-Tekfen 2001, MİKES ise 2002 yılında %100 Türk sermayeli şirketler haline gelmiştir.

Thomson-Tekfen firması Havelsan Teknoloji Radar (HTR) şirketine dönüşmüş, MİKES ise 2002-2015 yılları arasında ASELSAN ve SSM’nin çoğunluk hisselerine sahip olduğu %100 Türk hisseli bir şirket olarak faaliyet gösterdikten sonra Ocak 2015’te ASELSAN’a katılmıştır.

Büyük temsilcilikler, yabancı şirketlerin Türkiye’deki ofisleri veya halen devam eden Türk-Yabancı sermaye ortaklığı şirketlerin bir kısmı şunlardır:

 • TEI (Yabancı hissedar: General Electric),

 • FNSS (Yabancı hissedar: BAE Systems),

 • Leonardo (%100 yabancı sermayeli),

 • Alp Havacılık (Yabancı hissedar: Sikorsky),

 • BMC (Yabancı hissedar: Barzan Holding),

 • Esen Sistem (Yabancı hissedar: Sierra Nevada Corporation)

 • AYESAŞ (Yabancı hissedar: L3 HARRIS)

 • BNA (Yabancı hissedar: BAE Systems)

 • Kale Pratt&Whitney (Yabancı hissedar: Pratt Whitney)

 

Savunma sektöründe faaliyet gösteren şirketler, faaliyet alanları ve ürünleri hakkında daha ayrıntılı bilgiye aşağıdaki kaynaklardan ulaşabilirsiniz:

1) Savunma Sanayii Başkanlığı Ürün kataloğu: www.ssb.gov.tr/urunkatalog/tr/

2) SASAD ve Saha İstanbul gibi dernek ve kümelenmelerin web siteleri

 

3) Şirket web siteleri

 

4) Savunma sanayii alanındaki başlıca dergi ve sektörel haber siteleri (alfabetik sırayla)

5) Sosyal medya (LinkedIn, Twitter, YouTube vd.)

Savunma sanayii firmalarımızın küresel düzeyde elde ettiği başarıları CİRO bazlı olarak Defense Top100 listesinde belirtilmektedir (http://people.defensenews.com/top-100/):

2002: Aselsan 80, Tusaş 97, Havelsan 98

2003: -

2004: -

2005: -

2006: -

2007: -

2008: Aselsan 97

2009: Aselsan 93

2010: Aselsan 98

2011: Aselsan 80

2012: Aselsan 76

2013: Aselsan 74, Tusaş 85

2014: Aselsan 67, Tusaş 80

2015: Aselsan 62, Tusaş 78

2016: Aselsan 58, Tusaş 72

2017: Aselsan 57, Tusaş 61, Roketsan 98

​2018: Aselsan 55, Tusaş 64, Roketsan 96, STM 97

2019: Aselsan 52, Tusaş 69, Roketsan 89, STM 85, BMC 85

2020: Aselsan 48, Tusaş 53, Roketsan 91, BMC 89, STM 92, FNSS 98, Havelsan 99

2021: Aselsan 48, Tusaş 68

Müşteri ve Son Kullanıcılar

 

Savunma Sanayii sektöründe faaliyet gösteren firmaların müşterisi, askeri mal ve hizmetleri satın alan devlet kurumlarıdır. En yüksek miktarda satın alım SSB tarafından yapılır. Miktar olarak SSB kadar olmasa da kamu kurumlarının satın alım, lojistik, ikmal birimlerinin de direkt satın alımları mevcuttur. Ayrıca, SSB, MSB veya İçişleri Bakanlığı birimleri dışında, diğer kamu kurumlarının da zaman zaman savunma sanayii sektöründe faaliyet gösteren firmalardan satın alımları söz konusu olabilmektedir.

Son Kullanıcı terimi, satın alınan ürünü bizzat kullanacak kurumu ifade eder. Örneğin MİLGEM projesi için Sözleşme SSB ve STM arasında yapılabilir. Bu örnekte STM, savunma sanayii şirketini; SSB, tedarik makamı olarak müşteriyi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ise bizzat gemileri kullanacak kurum olarak son kullanıcıyı temsil eder. 

Vakıflar

 

Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı (TSKGV), 17.6.1987 tarihli ve 3388 sayılı kanunla kurulmuştur; merkezi Ankara’dadır.

Milli Harp sanayimizin geliştirilmesi, yeni harp sanayi dallarının kurulması, harp silah araç ve gereçlerinin satın alınması suretiyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin savaş gücünün arttırılmasını amaçlar.

Vakfın organları şu şekildedir:

 • Vakıf Başkanı (Cumhurbaşkanı)

 • Mütevelli Heyeti: Vakfın en yüksek karar organıdır. Mütevelli Heyeti; Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı yardımcısı, Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve Savunma Sanayii Başkanından oluşur.

 • Yönetim Kurulu, vakfın icra organıdır. Mütevelli Heyeti tarafından seçilecek biri başkan olmak üzere en az üç en fazla yedi üyeden oluşur

 • Genel Müdürlük, Vakfın yürütme organı olup, Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu’nun aldığı kararların uygulanması ile Vakıf çalışmalarının amaca uygun bir şekilde sürdürülmesinden sorumludur.

 

TSKGV, ASELSAN’ın %74,2’si, TUSAŞ’ın %54,5’i, ROKETSAN’ın %55,3’ü (diğer vakıf şirketlerinin hisseleri ile %74,7’si) ve HAVELSAN’ın %99,5’ine sahiptir.

 

TSKGV, sahip olduğu yetki ile, 1993 yılından beri, 2 yılda bir, tekli yıllarda IDEF fuarını düzenlemektedir. İlk yıllarda Ankara’da düzenlenmiş IDEF fuarları, 2009 yılından itibaren, nisan/mayıs döneminde yaklaşık 1 hafta süre ile İstanbul’da düzenlenmeye devam etmektedir. 

IDEF fuarı, Türkiye’deki en büyük uluslararası savunma sanayii fuarıdır.

İstanbul’da düzenlenen SAHA EXPO da sektördeki önemli fuar/gösterilerdendir.

Türkiye’de düzenlenen diğer bazı etkinlikler şu şekildedir:

 

Dernekler

 

Savunma Sanayii sektöründe faaliyet gösteren firmaların üye olabildikleri derneklerin başında SASAD (Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği) gelmektedir. 1990 yılında kurulmuş olan SASAD bünyesine 2012 yılında katılan "sivil havacılık" ve "uzay sanayii imalatçılar" dernekleriyle birlikte SASAD bugünkü halini almıştır.

 

SASAD'ın 200’ün üzerinde firma ve kümelenme üyesi mevcuttur.

Savunma sektörü hakkında bilgi edinmek için, SASAD’ın kamuya açık olarak, web sitesinde yayınlamış olduğu Savunma ve Havacılık Sanayii 2020 yılı Savunma Performans Raporu’nu okuyabilirsiniz.

 

Sektörle ilgili bilgi edinebileceğiniz kaynaklardan bir diğeri de tez.yok.gov.tr adresidir. “Savunma sanayi” ifadesiyle arama yapabilirsiniz. Pek çok tezin giriş kısmı, sektörle ilgili genel bilgi içermektedir.

Birlikler

 

2011 yılında 60 üye ile kurulan Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği, 800’ü aşan üye ile sektörün ihracatını arttırmaya yönelik faaliyetler yürütmektedir.

Kümelenmeler

Savunma Sanayii sektöründe bireysel girişimciler, start-up’lar, kobi ölçeğindeki şirketler ve bazı büyük şirketlere de ev sahipliği yapan kümelenmeler (Cluster), sektörün gelişiminde önemli paya sahiptir.

Kuruluş tarihi sırasıyla, savunma sektörü içinde konumlandırılabilecek kümelenmeler aşağıda listelenmiştir:

 

Kümelenmeler, savunma sanayii gibi, pek çok farklı sektörü içerecek şekilde ve genellikle teknoparklar bünyesinde hayat bulmaktadır. Türkiye’deki tüm teknoparklarla ilgili güncel bilgilere “Türkiye Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Ağı” TGBD – tgbd.org.tr web bağlantısından erişilebilir.

Türkiye'deki tüm kümelenmelere http://www.akip.org.tr/clusters adresinden ulaşılabilir. 

 

Diğer Oluşumlar

 

SATEM

05 Ekim 1999 tarihinde Ankara'da faaliyete geçmiş olan SATEM, MSB'ye bağlı ve amacı Türk Savunma Sanayiine eğitimlerin verilmesi olan bir kuruluştur.

Eğitimleri ücretsizdir. Kamu kurumlarına ilave olarak, SASAD üyesi firmaların çalışanları da eğitimlerden ücretsiz faydalanabilmektedir.

Eğitim hizmetlerinden; Millî Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, kamu kurum/kuruluşları, üniversiteler, TSK’ya hizmette bulunan vakıf ve dernekler ile SASAD üyesi şirket çalışanları yararlanabilmektedir.

SSB Akademi

SSB tarafından kurulan akademi bu yıl içinde süratle yapılanıyor ve etkinliklerini yaygınlaştırmak amacıyla hazırlanıyor. En genç çalışandan üst düzey yöneticiye kadar, farklı ve kapsamlı eğitim programlarıyla, savunma sanayiimizin entelektüel sermayesinin gelişimine çok önemli bir katkı sağlayacak olan SSB Akademi'nin faaliyetlerini LinkedIn'de https://www.linkedin.com/company/savunmasanayiiakademi/ adresinden, Twitter'da @savunmaakademi adresinden takip edebilirsiniz.

Vizyoner Genç

SSB Akademi programı olarak kurulan ve yönetilen Vizyoner Genç, savunma sanayiine ilgi duyan üniversite öğrencilerinin ziyaret ve takip etmesini değerlendirdiğim kapsamlı bir web sitesiyle faaliyetlerine yönelik tüm bilgileri paylaşıyor: https://vizyonergenc.com/

Vizyoner Genç Twitter hesabı: @vizyonergenccom

T3 Vakfı

Yetenekli gençlerin ve her yaş grubundan insanın teknoloji geliştirilmesi süreçlerine katılmalarını sağlamak; stratejik önemi, yüksek katma değeri ya da küresel rekabet koşulları gereğince milli ve özgün olarak üretilmesi öncelikli olan ürün, sistem ve bileşenlerin üretilmesine dönük girişim, araştırma-geliştirme, proje ve faaliyetleri yapmak ve desteklemek; yetenekli gençleri tespit etmek ve eğitmek; teknoloji alanında girişimcilik kültürünün gelişmesine ve bütün bu alanlarda yapılacak bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla kurulmuş olan vakıf, sektörden ziyade teknoloji odaklı faaliyet göstermekte, odak teknolojileriyle savunma sektörüne de katma değer sağlamaktadır.

turkiyeteknolojitakimi.org web adresini ve vakfın girişimcilik merkezi için www.t3gm.org web adresini ziyaret edebilirsiniz. 

bottom of page